Laurels Won
S.No | Name & Reg. No. of the students | Name of the award | Awarding Authority | Cash Award (in Rs.) | Venue & Date of the award | Nature of Award |
1 | Amanda Michelle Simran S (UR14AE057) | Ambassador for Adelaide award | Study Adelaide Australian Team | Nil | OBERAI Hotel, Bangalore
26th Nov,2016 | Four week study tour to Australia |
2 | Subramanian ( UR15AE061) | Best Paper Award | Karunya Institute of Technology and Sciences | Rs.1000/- | Department of Aerospace Engineering, KITS
24th Feb,2017 | II Prize |
3 | Subramanian (UR15AE061) Henna Mohammed ( UR14AE070) Aditya Hemanath ( UR14AE008) Nithin Kumar ( UR14AE015) | Technical Quiz | Karunya Institute of Technology and Sciences | Rs.3000/- | Department of Aerospace Engineering, KITS
24th Feb,2017 | I Prize
|
4 | Vivek Jebaraj ( UR13AE064) | Aeromodelling | Karunya Institute of Technology and Sciences | Rs.3000/- | Department of Aerospace Engineering, KITS
24th Feb,2017 | I Prize
|
5 | Jayaraju ( UR13AE025) | Aeromodelling | Karunya Institute of Technology and Sciences | Rs.1000/- | Department of Aerospace Engineering, KITS
24th Feb,2017 | II Prize
|
6 | Dipak Kumar ( UR13AE021) | Aeromodelling | Karunya Institute of Technology and Sciences | Rs.500/- | Department of Aerospace Engineering, KITS
24th Feb,2017 | III Prize |
7 | Oswin Almaida (UR15AE043) | Morse code | Karunya Institute of Technology and Sciences | Rs.3000/- | Department of Aerospace Engineering, KITS
24th Feb,2017 | I Prize |
8 | Jason Jose (UR13AE066) | Morse code | Karunya Institute of Technology and Sciences | Rs.1000/- | Department of Aerospace Engineering, KITS
24th Feb,2017 | II Prize |
9 | Vasantha Kanesh ( UR16AE011) | Drone Dancing | Karunya Institute of Technology and Sciences | Rs.8000/- | Department of Aerospace Engineering, KITS
24th Feb,2017 | I Prize |
10 | Greeshma Chinnu Daniel ( UR15AE042) Sheehee Azam ( UR15AE008) Mubashreen Fatima ( UR15AE070) | Project expo | Karunya Institute of Technology and Sciences | Rs.2000/- | Department of Aerospace Engineering, KITS
24th Feb,2017 | I Prize |
11 | Rohit P ( UR15AE062) Kongala Roshan ( UR15AE073) Abhinav Udit Guria ( UR15AE048) Daniel Jason ( UR15AE060) | Project expo | Karunya Institute of Technology and Sciences | Rs.1000/- | Department of Aerospace Engineering, KITS
24th Feb,2017 | II Prize |
12 | Benjamin John Solomon (UR13AE011) | Tech Talk | Karunya Institute of Technology and Sciences | Rs.3000/- | Department of Aerospace Engineering, KITS
24th Feb,2017 | I Prize |
13 | Patel Shalin (UR16AE004) | Paper Plane | Karunya Institute of Technology and Sciences | Rs.2000/- | Department of Aerospace Engineering, KITS
24th Feb,2017 | I Prize |
14 | Manu Mohan (UR13AE037)
| Best paper Award | MINDKRAFT 2017 Karunya Institute of Technology and Sciences | Rs.2000/- | Department of Aerospace Engineering, KITS
25th March 2017 | I Prize |
15 | Robinsingh Gamit (UR15AE045) Jestin Yohannan Raju (UR15AE072) Mohammad Ghouse Pasha (UR15AE083) | Best Poster Presentation | MINDKRAFT 2017 Karunya Institute of Technology and Sciences | Rs.2000/- | Department of Aerospace Engineering, KITS
25th March 2017 | I Prize |
16 | Greeshma Chinnu Daniel (UR15AE042) Arantza Jency A (UR15AE075) | Best Poster Presentation | MINDKRAFT 2017 Karunya Institute of Technology and Sciences | Rs.1000/- | Department of Aerospace Engineering, KITS
25th March 2017
| II Prize |
17 | Chrissie Fernando P (UR13AE016) | RC Aircraft Competition | MINDKRAFT 2017 Karunya Institute of Technology and Sciences | Rs.2000/- | Department of Aerospace Engineering, KITS
25th March 2017 | I Prize |
18 |
Vasantha Kanesh (UR16AE011)
| RC Aircraft Competition | MINDKRAFT 2017 Karunya Institute of Technology and Sciences | Rs.1000/- | Department of Aerospace Engineering, KITS
25th March 2017 | II Prize |
19 | Abin Alex (UR13AE002) | Best Project Award | MINDKRAFT 2017 Karunya Institute of Technology and Sciences | Rs.2000/- | Department of Aerospace Engineering, KITS
25th March 2017 | I Prize |
20 | Kabbilaash Kumar (UR16AE052) | Best Project Award | MINDKRAFT 2017 Karunya Institute of Technology and Sciences | Rs.1000/- | Department of Aerospace Engineering, KITS
25th March 2017 | II Prize |
21 | Rohit P (UR15AE062) Ancy Johnson (UR15AE031) | Parachute Designing | MINDKRAFT 2017 Karunya Institute of Technology and Sciences | Rs.2000/- | Department of Aerospace Engineering, KITS
25th March 2017 | I Prize |
22 | Bondugula Mary Sharon Rose (UR14AE002) | Parachute Designing | MINDKRAFT 2017 Karunya Institute of Technology and Sciences | Rs.1000/- | Department of Aerospace Engineering, KITS
25th March 2017 | II Prize |
23 | Jason Jose Chacko (UR13AE066) Luis Samuel (UR14AE005) | Single and Multistage Water Rocket | MINDKRAFT 2017 Karunya Institute of Technology and Sciences | Rs.1000/- | Department of Aerospace Engineering, KITS
25th March 2017 | II Prize |
24 | Afreen Jahan A.S (UR15AE046) | Arulselvar Mahalingam Trophy KCIS’2017 | Kumaraguru College of Technology | Nil | Kumaraguru College of Technology, (KCT) Coimbatore
16th to18th Aug. 2017 | Ball Badminton – Women
Runners + Trophy |
25 | Ramesh R (URK17AE028) | Arulselvar Mahalingam Trophy KCIS’2017 | Kumaraguru College of Technology | Nil | Kumaraguru College of Technology, (KCT) Coimbatore 16th to18th Aug. 2017 | Basketball – Men
Runners + Trophy |
26 | Nagapandi M (UR15AE023) | Arulselvar Mahalingam Trophy KCIS’2017 | Kumaraguru College of Technology | Nil | Kumaraguru College of Technology, (KCT) Coimbatore 16th to18th Aug. 2017 | Hockey – Men Winners + Trophy |
27 | Kevin Abraham Paulin (UR15AE036) | Arulselvar Mahalingam Trophy KCIS’2017 | Kumaraguru College of Technology | Nil | Kumaraguru College of Technology, (KCT) Coimbatore
16th to18th Aug. 2017 | Tennis – Men
Runners + Trophy |
28 | Gagandeep Singh (UR16AE027) | State level Veera Vandayar Memorial Tournament
| Sri Poondi Pushpam College | Rs.6000/- | Sri Poondi Pushpam College, Poondi, Tanjore
4th & 5th August 2017 | Football – Men
Winners Trophy + Cash Award |
29 | Nagapandi M (UR15AE023) | SRM University Founders Trophy | SRM University | Rs. 5000/- | SRM University, Chennai
21st to 22nd Aug. 2017 | Hockey – Men
III Place + Trophy + |
30 | Ramesh R (URK17AE028) | PITS Sportiva 2017 | Parisutham Institute of Technology & Sciences | Rs.6000/- | Parisutham Institute of Technology & Sciences, Thanjavur
6th to 8th Sep. 2017 | Basketball –Men
Winners Trophy + Cash Award |
31 | Nagapandi M (UR15AE023) | PITS Sportiva 2017 | Parisutham Institute of Technology & Sciences | Rs.5000/- | Parisutham Institute of Technology & Sciences, Thanjavur
6th to 8th Sep. 2017 | Hockey – Men
Winners Trophy + Cash Award |
32 | Nagapandi M (UR15AE023) | State level TKV Tournament | Tanjore Hockey Association
| Rs.7000/- | Tanjore Hockey Association
31 Aug to 1st Sep. 2017
| Hockey – Men
Runners + Trophy Cash Award |
33 | Gagandeep Singh (UR16AE027) | South India Level 25th Karunya Evangeline Memorial Tournament – KEMT | Karunya Institute of Technology and Sciences | Rs 10000/- | KITS Campus
25 – 29 Sep 2017 | Football-Men
Runners
Trophy + Cash Award |
34 | Nagapandi M (UR15AE023) | South India Level 25th Karunya Evangeline Memorial Tournament – KEMT | Karunya Institute of Technology and Sciences | Rs 10000/- | Karunya Campus
25 – 29 Sep 2017 | Hockey-Men
Runners Trophy + Cash Award |
35 | Tamil J (UL16AE002) | South India Level 25th Karunya Evangeline Memorial Tournament – KEMT | Karunya Institute of Technology and Sciences
| Nil | Karunya Campus
25 – 29 Sep 2017 | Kabaddi-Men
III Place |
36 | Ramesh R (URK17AE028) | South India Level 25th Karunya Evangeline Memorial Tournament – KEMT | Karunya Institute of Technology and Sciences | Rs. 4000/- | Karunya Campus
25 – 29 Sep 2017 | Basketball – Men
IV place Cash Award |
37 | Gagandeep Singh (UR16AE027) | Periyar Memorial Trophy | Periyar Maniyammai University,Thanjavur | Rs. 6000/- | Periyar Maniyammai University,Thanjavur
5th to 6th Oct. 2017 | Football Men
Winners
Cash award |
38 | Afreen Jahan A.S (UR15AE046) | Periyar Memorial Trophy | Periyar Maniyammai University, Thanjavur | Rs. 6000/-
| Periyar Maniyammai University,Thanjavur
5th to 6th Oct. 2017 | Ball Badminton – Women Winners Cash award |
39 | Gagandeep Singh (UR16AE027) | The Champions - Karunya Football Team qualified for South Asian Football Tournament | Gnanamani College of Technology, Namakkal | Nil | Gnanamani College of Technology, Namakkal
24th to 26th Nov 2017 | -- |
40 | Nitesh Raj (UR16AE067) | Drone Racing | Samgraama’18 A Technical Combat at Builders Engg. College | Nil | Builders Engineering College, Kangayam
21-22 Febuary,2018 | I Prize |
41 | Vasantha Kanesh (UR16AE011) | Drone Racing | Samgraama’18 A Technical Combat at Builders Engg. College | Nil | Builders Engineering College, Kangayam
21-22 Febuary,2018 | I Prize |
42 | A.S. Afreen Jahan (UR15AE046) | Winners in Ball Badminton | District Level Ball Badminton Tournament | Nil | Ramakrishna School, Coimbatore
25th March 2018 | Ball Badminton – Women Merit Certificate & Gold Medal |
43 | Swati Chauhan (PR16AE1005
| Innovative Professional & Distinguished Women Career Enhancement (Aerospace Engg.) Award | The Society of innovative Educationalist & Scientific Research Professional , Chennai | Nil | Le Meridian, Coimbatore
25th March 2018 | Outstanding Innovation, research, special contribution and leadership qualities achievements in the field of engineering technological & business management practice |
44 | M. Nagapandi (UR15AE023) | Winners in Hockey | SDAT District Hockey Tournament | Rs. 1800/-
| Karunya Sports Complex
28th March 2018 | Hockey- Men
Cash prize Certificate & Gold Medal |
45 | Ramesh R (URK17AE028) | Kumarasamy Trophy - 2018
| Kumarasamy College of Engineering | Rs. 4000/-
| Kumarasamy College of Engineering, Karur
25 May 2018
| Basketball -Men
III Place
Bronze Medal Merit Certificates |
46 | Vasantha Kanesh (UR16AE011) | Best Intern Award | BITS Pilani Hyderabad Campus | Nil | BITS Pilani Hyderabad Campus on
6th June 2018 | Drone Development Internship -2018 |
47 | Jyotsana Suman (URK17AE029) | Catc-Cum-Group Rdc Launch Camp Participation Certificate | Camp Commandant | Nil | KPR College of Engg. & Tech, Coimbatore
27 Sep To 6 Oct 2018 | Certificate |
48 | Uvasiri V (URK17AE013) | Catc-Cum-Group Rdc Launch Camp Participation Certificate | Camp Commandant | Nil | KPR College of Engg. & Tech, Coimbatore
27 Sep To 6 Oct 2018 | Certificate |
49 | Minni Mary M (URK17AE004) | Catc-Cum-Group Rdc Launch Camp Participation Certificate | Camp Commandant | Nil | KPR College of Engg. & Tech, Coimbatore
27 Sep To 6 Oct 2018 | Certificate |
50 | Madhuri T (URK17AE021) | Catc-Cum-Group Rdc Launch Camp Participation Certificate | Camp Commandant | Nil | KPR College of Engg. & Tech, Coimbatore
27 Sep To 6 Oct 2018 | Certificate |
51 | Arpita Choudhary (UR15AE077) | Catc-Cum-Group Rdc Launch Camp Participation Certificate | Camp Commandant | Nil | KPR College of Engg. & Tech, Coimbatore
27 Sep To 6 Oct 2018 | Certificate |
52 | Avr Akilandeshwari (URK17AE010) | Catc-Cum-Group Rdc Launch Camp Participation Certificate | Camp Commandant | Nil | KPR College of Engg. & Tech, Coimbatore
27 Sep To 6 Oct 2018 | Certificate |
53 | Ann Binoy Chungath (UR15AE078) | Catc-Cum-Group Rdc Launch Camp Participation Certificate | Camp Commandant | Nil | KPR College of Engg. & Tech, Coimbatore
27 Sep To 6 Oct 2018 | Certificate |
54 | Risha J Keran (URK17AE025) | Catc-Cum-Group Rdc Launch Camp Participation Certificate | Camp Commandant | Nil | KPR College of Engg. & Tech, Coimbatore
27 Sep To 6 Oct 2018 | Certificate |
55 | Souzan Suhana (URK17AE018) | Catc-Cum-Group Rdc Launch Camp Participation Certificate | Camp Commandant | Nil | KPR College of Engg. & Tech, Coimbatore
27 Sep To 6 Oct 2018 | Certificate |
56 | Nitam Ekka (URK17AE040) | Catc-Cum-Group Rdc Launch Camp Participation Certificate | Camp Commandant | Nil | KPR College of Engg. & Tech, Coimbatore
27 Sep To 6 Oct 2018 | Certificate |
57 | M Minni Mary (URK17AE004) | Catc-Cum-Group Rdc Launch Camp Participation Certificate | Camp Commandant | Nil | KPR College of Engg. & Tech, Coimbatore 27 Sep To 6 Oct 2018 | Second Prize - Medal |
58 | Arpita Choudhary (UR15AE077) | Catc-Cum-Group Rdc Launch Camp Participation Certificate | Camp Commandant | Nil | KPR College of Engg. & Tech, Coimbatore
27 Sep To 6 Oct 2018 | Second Prize |
59 | Minni Mary (URK17AE004) | Catc-Cum-Group Rdc Launch Camp Participation Certificate | Camp Commandant | Nil | KPR College of Engg. & Tech, Coimbatore
27 Sep To 6 Oct 2018 | Second Prize |
60 | I Souzan Suhana (URK17AE018) | Catc-Cum-Group Rdc Launch Camp Participation Certificate | Camp Commandant | Nil | KPR College of Engg. & Tech, Coimbatore
27 Sep To 6 Oct 2018 | Second Prize |
61 | Nitam Ekka (URK17AE040) | Catc-Cum-Group Rdc Launch Camp Participation Certificate | Camp Commandant | Nil | KPR College of Engg. & Tech, Coimbatore
27 Sep To 6 Oct 2018 | Second Prize |
62 | Avr Akilandeshwarri (URK17AE010) | Catc-Cum-Group Rdc Launch Camp Participation Certificate | Camp Commandant | Nil | KPR College of Engg. & Tech, Coimbatore
27 Sep To 6 Oct 2018 | Second Prize |
63 | Jyotsana Suman (URK17AE029) | Catc-Cum-Group Rdc Launch Camp Participation Certificate | Camp Commandant | Nil | KPR College of Engg. & Tech, Coimbatore
27 Sep To 6 Oct 2018 | Second Prize |
64 | Arpita Choudhary (UR15AE077) | Catc-Cum-Group Rdc Launch Camp Participation Certificate | Camp Commandant | Nil | KPR College of Engg. & Tech, Coimbatore
27 Sep To 6 Oct 2018 | First Prize |
65 | M Minni Mary (URK17AE004) | Catc-Cum-Group Rdc Launch Camp Participation Certificate | Camp Commandant | Nil | KPR College of Engg. & Tech, Coimbatore
27 Sep To 6 Oct 2018 | First Prize |
66 | I Souzan Suhana (URK17AE018) | Catc-Cum-Group Rdc Launch Camp Participation Certificate | Camp Commandant | Nil | KPR College of Engg. & Tech, Coimbatore
27 Sep To 6 Oct 2018 | First Prize |
67 | Nitam Ekka (URK17AE040) | Catc-Cum-Group Rdc Launch Camp Participation Certificate | Camp Commandant | Nil | KPR College of Engg. & Tech, Coimbatore
27 Sep To 6 Oct 2018 | First Prize |
68 | Avr Akilandeshwarri (URK17AE010) | Catc-Cum-Group Rdc Launch Camp Participation Certificate | Camp Commandant | Nil | KPR College of Engg. & Tech, Coimbatore
27 Sep To 6 Oct 2018 | First Prize |
69 | M Tiruvoipati Madhuri (URK17AE021) | Catc-Cum-Group Rdc Launch Camp Participation Certificate | Camp Commandant | Nil | KPR College of Engg. & Tech, Coimbatore
27 Sep To 6 Oct 2018 | First Prize |
70 | V Uvasri (URK17AE013) | Catc-Cum-Group Rdc Launch Camp Participation Certificate | Camp Commandant | Nil | KPR College of Engg. & Tech, Coimbatore 27 Sep To 6 Oct 2018 | First Prize |
71 | Jyotsana Suman (URK17AE029) | Catc-Cum-Group Rdc Launch Camp Participation Certificate | Camp Commandant | Nil | KPR College of Engg. & Tech, Coimbatore
27 Sep To 6 Oct 2018 | First Prize |
72 | Risha J Keran (URK17AE025) | Catc-Cum-Group Rdc Launch Camp Participation Certificate | Camp Commandant | Nil | KPR College of Engg. & Tech, Coimbatore
27 Sep To 6 Oct 2018 | First Prize |
73 | Austin Abraham Thomas (URK17AE007) | First Prize In Space Quiz | Karunya Institute of Technology and Sciences | Rs.2500/- | Department of Aerospace Engineering, KITS
10 Oct, 2018 | Cash prize & Certificate |
74 | Ashish Thomas (URK17AE012) | |||||
75 | George Joy (URK18AE034) | Second Prize In Space Quiz | Karunya Institute of Technology and Sciences | Rs.1000/- | Department of Aerospace Engineering, KITS
10 Oct, 2018 | Cash prize & Certificate |
76 | Bhavith Sai (URK18AE036) | |||||
77 | Austin Abraham Thomas (URK17AE007) | First Prize In Speech Extempore | Karunya Institute of Technology and Sciences | Rs.1000/- | Department of Aerospace Engineering, KITS
10 Oct, 2018 | Cash prize & Certificate |
78 | Glory.J (UR16AE061) | Second Prize In Speech Extempore | Karunya Institute of Technology and Sciences | Rs.500/- | Department of Aerospace Engineering, KITS
10 Oct, 2018 | Cash prize & Certificate |
79 | Vasantha Kanesh.M (UR16AE011) | First Prize In Space Expo | Karunya Institute of Technology and Sciences | Rs.2500/- | Department of Aerospace Engineering, KITS
10 Oct, 2018 | Cash prize & Certificate |
80 | Baki Dawson (UR15AE052) | Second Prize In Space Expo | Karunya Institute of Technology and Sciences | Rs.1000/- | Department of Aerospace Engineering, KITS
10 Oct, 2018 | Cash prize & Certificate |
81 | Vasantha Kanesh (UR16AE011) | Drone Voyage | Vishnu Institute of Technology, Andhra Pradesh | Rs.20,000/- | Vishnu Institute of Technology, Bhimavaram, Andhra Pradesh
21 & 22 Dec 2018 | I Prize |
82 | Vasantha Kanesh (UR16AE011) | IDEATHON | Vishnu Institute of Technology, Andhra Pradesh | Rs.5,000/- | Vishnu Institute of Technology, Bhimavaram, Andhra Pradesh
21 & 22 Dec 2018 | II Prize |
83 | Vasantha Kanesh (UR16AE011) | Operation RAHAT | IIT Bombay | Nil | IIT-Bombay
10th Jan 2019 | Fifth Position |
84 | Vasantha Kanesh (UR16AE011) | QUADCOMBAT | NIT Trichy | Rs.12,000/- | NIT Trichy 17th March 2019 | Third position |
85 | Rohit P (UR15AE062) Vasantha Kanesh (UR16AE011) | Drone championship league | Karunya Institute of Technology and Sciences | Rs.10,000/- | Department of ECE,KITS
20th March 2019 | First position |
86 | Shilpa Pradeep (UR15AE015) | First Prize in Paper Presentation “Machyard’19” | Karunya Institute of Technology and Sciences | Rs. 2500/- | Department of Aerospace Engineering, KITS
22 March 2019 | Cash prize |
87 | Saidu Srinivas (UR15AE014) | Second Prize in Paper Presentation “Machyard’19” | Karunya Institute of Technology and Sciences | Rs. 1000/- | Department of Aerospace Engineering, KITS
22 March 2019 | Cash prize |
88 | Arun Raja D (UR15AE057) | First Prize in CAD Modelling | Karunya Institute of Technology and Sciences | Rs. 2500/- | Department of Aerospace Engineering, KITS
22 March 2019 | Cash prize |
89 | Manoj R UR15AE064 | First Prize in CAD Modelling | Karunya Institute of Technology and Sciences | Rs. 2500/- | Department of Aerospace Engineering, KITS
22 March 2019 | Cash prize |
90 | Niddara Prem Kumar (URK18AE031) | Second Prize in CAD Modelling | Karunya Institute of Technology and Sciences | Rs. 1000/- | Department of Aerospace Engineering, KITS
22 March 2019 | Cash prize |
91 | Somaroutu Gowtham Sai (URK18AE009) | Second Prize in CAD Modelling | Karunya Institute of Technology and Sciences | Rs. 1000/- | Department of Aerospace Engineering, KITS
22 March 2019 | Cash prize |
92 | S Sathishan (UR16AE008) | Second Prize in Paper Plane | Karunya Institute of Technology and Sciences | Rs. 1000/- | Department of Aerospace Engineering, KITS
22 March 2019 | Cash prize |
93 | Jebin John J (UR16AE015) | Second Prize in Paper Plane | Karunya Institute of Technology and Sciences | Rs. 1000/- | Department of Aerospace Engineering, KITS
22 March 2019 | Cash prize |
94 | Annie Jessible Hughes (URK18AE033) | First Prize in Parachute Designing | Karunya Institute of Technology and Sciences | Rs. 2000/- | Department of Aerospace Engineering, KITS
22 March 2019 | Cash prize |
95 | Waghela Dhvanilsunil (URK18AE047) | First Prize in Parachute Designing | Karunya Institute of Technology and Sciences | Rs. 2000/- | Department of Aerospace Engineering, KITS
22 March 2019 | Cash prize |
96 | S Sathishan (UR16AE008) | Second Prize in Parachute Designing | Karunya Institute of Technology and Sciences | Rs. 1000/- | Department of Aerospace Engineering, KITS 22 March 2019 | Cash prize |
97 | Jebin John J (UR16AE015) | Second Prize in Parachute Designing | Karunya Institute of Technology and Sciences | Rs. 1000/- | Department of Aerospace Engineering, KITS
22 March 2019 | Cash prize |
98 | AVR Akilandeswarri (URK17AE010) | Second Prize in Flight Simulator | Karunya Institute of Technology and Sciences | Rs. 1000/- | Department of Aerospace Engineering, KITS
22 March 2019 | Cash prize |
99 | Vasantha Kanesh M (UR16AE011) | First Prize in RC Plane | Karunya Institute of Technology and Sciences | Rs. 2500/- | Department of Aerospace Engineering, KITS
22 March 2019 | Cash prize |
100 | Chilaka Khyathi Varni (URK18AE017) | First Prize in RC Plane | Karunya Institute of Technology and Sciences | Rs. 2500/- | Department of Aerospace Engineering, KITS
22 March 2019 | Cash prize |
101 | Rohit P (UR16AE062) | First Prize in Aerial Photography | Karunya Institute of Technology and Sciences | Rs. 2000/- | Department of Aerospace Engineering, KITS
22 March 2019 | Cash prize |
102 | Vasantha Kanesh M (UR16AE011) | DRESTEIN 2019 Game of Drones | Saveetha Engineering College, Vellore | Nil | Saveetha Engineering College, Vellore
6-7 Sep 2019 | -- |
103 | Vasantha Kanesh M (UR16AE011) | WRC – Quadcopter | TechnoXian | Nil | Thyagaraj Stadium, Delhi
23 – 25 Sep 2019 | Second Position |
104 | M Minni Mary (URK17AE004) | Best Drill Platoon | NCC, Coimbatore | Nil | Combined Annual Training Camp, KPR Institute of Technology & Sciences, Coimbatore
12 to 23 October 2019 | Medals & Certificates |
105 | Nitam Ekka (URK17AE040) | Best Drill Platoon | NCC, Coimbatore | Nil | Combined Annual Training Camp, KPR Institute of Technology & Sciences, Coimbatore
12 to 23 October 2019 | Medals & Certificates |
106 | V Uvasri (URK17AE013) | Best Drill Platoon | NCC, Coimbatore | Nil | Combined Annual Training Camp, KPR Institute of Technology & Sciences, Coimbatore
12 to 23 October 2019 | Medals & Certificates |
107 | Risha J Keran (URK17AE025) | Best Drill Platoon | NCC, Coimbatore | Nil | Combined Annual Training Camp, KPR Institute of Technology & Sciences, Coimbatore 12 to 23 October 2019 | Medals & Certificates |
108 | I Souzan Suhana (URK17AE018) | Best Drill Platoon | NCC, Coimbatore | Nil | Combined Annual Training Camp, KPR Institute of Technology & Sciences, Coimbatore 12 to 23 October 2019 | Medals & Certificates |
109 | Varsha P V (URK18AE040) | Best Drill Platoon | NCC, Coimbatore | Nil | Combined Annual Training Camp, KPR Institute of Technology & Sciences, Coimbatore
12 to 23 October 2019 | Medals & Certificates |
110 | Vinith A (URK18AE014) | Virtual Ideathon - Innovate for a Sustainable India | Holy Cross Incubation and Innovation Council (HCIIC), Holy Cross College | Rs.10,000/- | Holy Cross Incubation and Innovation Council (HCIIC), Holy Cross College, Trichy
26 April 2021 | I Prize |